چرک نویس

اگر به خانه من آمدی برای من ای مهربان چراغ بیاور............ و یک دریچه که از آن به ازدحام کوچه خوشبخت بنگرم

اولین زن نقال ایرانی

 گردآفرید ایرانی!


     او زنی تحصیل‌کرده، جسور و عاشق ایران و نماد ملّی آن – زبان پارسی – است. فاطمه کوشیده است تا به داستان‌های خاک‌خورده‌ی شاهنامه‌ی فردوسی – از منظر بسیاری از جوانان امروز ایرانی – روحی تازه داده و به شیوه‌ای جذاب، افزون بر روایت سلحشوری سرداران ایرانی، به قصه‌ی پرغصه‌ی عشق در شاهنامه بپردازد؛ موضوعی که تاکنون روایت‌گران مردسالار کمتر بدان پرداخته‌اند. در حقیقت او نخستین نقال زن در بین ایرانیان است. گفتنی آن که فاطمه از سال 1378 به صورت حرفه‌ای شروع به یادگیری نقالی در خدمت استاد «مرشد ترابی» کرد. اغلب آنها که نمایش‌هایش را دیده‌اند، بعد از نخستین اجرای نقالی، به وی لقب "گُردآفرید" داده‌اند. زیرا مردم بر این باورند که فاطمه حبیبی‌زاد همچون گُردآفرید که یکی از زنان پهلوان در شاهنامه فردوسی است، روی صحنه آمده و شروع به اجرای نقالی کرده است.


    فاطمه را می‌ستایم و صفت گردآفرید را برازنده‌اش می‌دانم. تک‌خوانی‌های او در جامعه‌ای که به شدّت حریص از حضور نمایشی زن در بین خود نگه داشته شده است، برایم سخت ارزشمند و گرانسنگ است.
امید که تلاش فاطمه بتواند، زنگار و تابوی جنسیتی را از نقالی شاهنامه بزداید و ضمن زنده کردن نام حکیم طوس و اثر ماندگارش، بار دیگر نشان دهد: زن ایرانی در هر حوزه‌ای که بخواهد، می‌تواند در شمار سرآمدگان باشد. چرا که:

 هر آن کس که شهنامه خوانی کند
چه مرد و چه زن پهلوانی کند

تصویر فاطمه در تلویزیون دولتی صدای آمریکا- 11 اردیبهشت 87


   آوازه فاطمه اینک از مرزهای ایران گذشته و چهره‌ی او را می‌توان از طریق رپرتاژ تصویری خبرگزاری اسوشیتدپرس و بخش فارسی صدای آمریکا نیز مشاهده کرد و حرف‌هایش را شنید. باشد که رسانه‌ی ملّی ما هم بجنبد!

نویسنده : شهرام : ۸:۳۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم